Son Paylaşımlar
Tanıtılan Yazılar

Bebekler için ev sıcaklığı ve nem oranı ne olmalıdır?

Merhaba sevgili anneler ve babalar👨‍👩‍👦, bu gün yeni anne ve babaların en cok merak ettikleri, bana en cok sorulan konulardan birine değinmek istiyorum.


👶🏻📌Termoregülasyon yani vücut sıcaklığını düzenleme mekanizmaları bebeklerde özelliklede erken doğanlarda yetişkin düzeyinde değildir. Bu yüzden ortam sıcaklığını ve nemini bebeğe uygun tutmak önemlidir. Prematüreler için bu küvöz adı verilen cihazlarla yapılır.

👶🏻📌Zamanında doğmuş sağlıklı bir bebek için uyanık olduğu dönem 20-24 derece arası ortam sıcaklığı uygundur.

👶🏻📌Uyuduğu ortam ise 19-20 derece olmalıdır.

👶🏻📌Ortamın nemi ise %40-60 arası olmalıdır. Tabii ki giysi kalınlığı önemlidir. Evde giysi kalınlığı anne babanın rahat ettiği giysi kalınlığı kadar ya da en fazla bir kat fazlası olarak düşünülebilir.

👶🏻📌Yeni doğan döneminde eller ayaklar genellikle soğuktur, ellere eldiven ayaklara çorap patik giydirilebilir. Evde başını örtmeye gerek yoktur. Bebeğin en çok vakit geçirdiği ortam havalandırılmış olmalı , sigara dumanı ,hava akımı olmamalı, kalabalıklardan, hastalardan uzak tutulmalı ,temiz ellerle yaklaşılmalıdır.

Sağlıkla kalın... ♥️

.

.

.

#bebeksağlığı #çocukhastalıkları #yenidoğanbakımı #iştahsızbebek #çocuklardaateş #çocuksağlığı #bursadabugün #bursadayasam #bursasağlık #bursaçocukdoktoru #bursabebekdoktoru #bebeklerdeateş #yenidoğan #bebek #bebekbeslenmesi #covid_19 #korona #koronaaşısı #ekgıdayageçiş #ekgıdaserüveni #ekgıda #bebekodasıcaklıgı